STREET FIGHTERS WORLD TOUR 2016:

winner of zone 1 – Italy: Effetti Collaterali

winner of zone 2 – Italy: Inequalities

winner of zone 3 – Italy: Puglia Tribe

winner of zone 4  – Italy: Mighty Sicily

winner of Street Fighters Junior: Traffikidz

winner of France Preselection: Yudat

winner of Sweden Preselection: Swedish Tribe

winner of USA Preselection: Versa Style

winner of Greece Preselection: Art One

winner of Japan Preselection: Team Osaka

winner of Spain Preselection: Pachincha

. . .

World Final @ The Week 2016 –> july 16 – Cesenatico (Italy)

. . .

Judges:

Link (Usa)

Tony Mc Gregor (Usa)

Mamson (Fra)

Jr Boogaloo (Usa)

Kei (Jap)

Franqei (Fra)

Niki (Swe)

Willow (Fra)

Byron (Fra/Ita)

P.Lock (Fra)

Fabrice (Fra)

. . .

Semi Finals:

Yudat (Fra) vs Inequalities (Ita)

Versa Style (Usa) vs Team Osaka (Jap)

. . .

Final Battle:

Inequalities (Ita) vs Versa Style (Usa) –> Winner: VERSA STYLE (Usa)

. . .

Best Show: JOLOGIK (Ita)

STREET FIGHTERS WORLD TOUR 2015:

winner of zone 1 – Italy: Mille Lire

winner of zone 2 – Italy: Inequalities

winner of zone 3 – Italy: Puglia Tribe

winner of zone 4  – Italy: Mighty Sicily

winner of Street Fighters JuniorMaKenStile

winner of France Preselection: Enfant Prodiges

winner of Sweden Preselection: Paradox-Sal

winner of Holland Preselection: Wave City

winner of Greece Preselection: Funky Habits

winner of Korea Preselection: Moose Heads

. . .

World Final @ The Week 2015 –> july 18 – Cesenatico (Italy)

. . .

Judges:

Archie Burnett (Usa)

Slim Boogie (Usa)

Caleaf (Usa)

Tatsuo (Jap)

Boogaloo Kin (Kor)

Niki (Swe)

Sugar Rae (Ger)

Byron (Fra/Ita)

P.Lock (Fra)

Fabrice (Fra)

. . .

Semi Finals:

Paradox – Sal (Fra) vs Wave City (Hol)

Moose Heads (Kor) vs Might Sicily (Ita)

. . .

Final Battle:

Wave City (Hol) vs Moose Heads (Kor) –> WinnerWAVE CITY (Hol)

. . .

Best Show: INEQUALITIES (Ita)

STREET FIGHTERS WORLD TOUR 2014:

winner of zone 1 – Italy: Mille Lire

winner of zone 2 – Italy: The Mnai’s

winner of zone 3 – Italy: Puglia Tribe

winner of zone 4  – Italy: Mighty Sicily

winner of Street Fighters JuniorLil’ Buck

winner of Japan Preselection: Reckless

winner of North Europe Preselection: Wave City

winner of France Preselection: 13eme Cercle

winner of East Europe Preselection: Benderyvcty

winner of Balkans Preselection: Soss

winner of Greece Preselection: Seven Souls

. . .

World Final @ The Week 2014 –> july 19 – Cesenatico (Italy)

. . .

Judges:

Popin Pete (Usa)

Marjory (Usa)

Loose Joint (Usa)

Yoshie (Jap)

Tatsuo (Jap)

Boogaloo Kin (Kor)

Storm (Ger)

Byron (Fra/Ita)

Bruce Ykanji (Fra)

P.Lock (Fra)

Babson (Fra)

Fabrice (Fra)

. . .

Semi Finals:

Wave City (Hol) vs The Mnai’s (Ita)

Reckless (Jap) vs Mighty Sicily (Ita)

. . .

Final Battle:

Wave City (Hol) vs Mighty Sicily (Ita) –> WinnerWAVE CITY (Hol)

. . .

Best ShowTHE MNAI’S (Ita)

STREET FIGHTERS WORLD TOUR 2013:

winner of zone 1 – Italy: Fonzarelli’s

winner of zone 2 – Italy: Aayla

winner of zone 3 – Italy: Sarda Force

winner of zone 4 – Italy: 5 to 5

winner of zone 5 – Italy: Klandeskillz

winner of zone 6 – Italy: Puglia Tribe

winner of zone 7 – Italy: Renegade Master

winner of Street Fighters JuniorMonster Kids

winner of Japan Preselection : The End

winner of France Preselection13eme Cercle

winner of East Europe PreselectionSoul Power

winner of SwitzerlandAustria & Germany Preselection: DBZ   

winner of Balkans Preselection: Abismo Crew

winner of Greece Preselection: Funky Habits

. . .

World Final @ The Week 2013 –> july 20 – Cesenatico (Italy)

. . .

Judges:

Popin Pete (Usa)

Marjory (Usa)

Yoshie (Jap)

Hiro (Jap)

Junior Boogie (Can)

Storm (Ger)

Byron (Fra/Ita)

Bruce Ykanji (Fra)

P.Lock (Fra)

Yugson (Fra)

Fabrice (Fra)

. . .

Semi Finals:

The End (Jap) vs DBZ (Ch)

Abismo (Slo) vs Soul Power (Ukr)

. . .

Final Battle:

The End (Jap) vs Soul Power (Ukr) –> WinnerTHE END (Jap)

. . .

Best ShowSARDA FORCE (Ita)

STREET FIGHTERS EUROPEAN TOUR 2012:

winner of zone 1 – Italy: Fonzarelli’s

winner of zone 2 – Italy: Aayla

winner of zone 3 – Italy: The Mnai’s

winner of zone 4 – Italy: 5 to 5

winner of zone 5 – Italy: Klandeskillz

winner of zone 6 – Italy: Renegade Master

winner of Street Fighters JuniorLil’ Mc Rulez

winner of France PreselectionMarseille Connection

winner of SwitzerlandAustria & Germany Preselection: DBZ 

winner of Slovakia Preselection: Hip Hop Fakulta

winner of Greece Preselection: Funky Habits

. . .

Grand Final @ The Week 2012 –> july 14 – Cesenatico (Italy)

. . .

Judges:

Marjory (Usa)

Bruce Ykanji (Fra)

Super Dave (Usa)

Sponky (Bel/Ita)

Tony McGregor (Usa)

Byron (Fra/Ita)

Bionic Man (Usa)

Gucchon (Jap)

Swan (Ita)

Firelock (Usa)

P.Lock (Fra)

Neguin (Bra)

. . .

Semi Finals:

Marseille Connexion (Fra) vs The Mnai’s (Ita)

Renegade Master (Ita) vs Klandeskillz (Ita)

. . .

Final Battle:

The Mnai’s (Ita) vs Klandeskillz (Ita) –> WinnerTHE MNAI’S (Ita)

. . .

Best Show: THE MNAI’S (Ita)

STREET FIGHTERS EUROPEAN TOUR 2011:

winner of zone 1 – Italy: Double Struggle 

winner of zone 2 – Italy: Lil’ City Crew

winner of zone 3 – Italy: Eazy  

winner of zone 4 – Italy: Yessai Squad 

winner of zone 5 – Italy: Klandeskillz

winner of Street Fighters JuniorFreaky Midgets 

winner of Switzerland & Austria Preselection: Wo Mans Work 

winner of Slovakia Preselection: Hip Hop Fakulta

winner of Greece Preselection: Funky Habits

. . .

Grand Final @ The Week 2011 –> july 16 – Cesenatico (Italy)

. . .

Judges:

P. Lock (Fra) 

Yoshie (Jap)

Gucchon (Jap)

Walid (Fra)

Swan (Ita)

Caleaf (Usa)

Rabah (Fra)

Byron (Fra)

Brian Green (Usa)

Joseph Go (Fra)

Sponky (Bel)

. . .

Semi Finals:

Yessai Squad (Ita) vs Klandeskillz (Ita)

Hip Hop Fakulta (Svk) vs Double Struggle (Ita)

. . .

Final Battle:

Klandeskillz (Ita) vs Double Struggle (Ita) –> Winner: KLANDESKILLZ (Ita)

. . .

Best ShowCHECK THIS OUT (Ita)

STREET FIGHTERS TOUR 2009/2010:

winner of zone 1 – Italy: Aayla

winner of zone 2 – Italy: The Mnai’s

winner of zone 3 – Italy: Swoosh Jumper

winner of zone 4 – Italy: Colata Funk

winner of zone 5 – Italy: Fundanza Family

winner of zone 6 – Italy: Ordinary Dancers

winner of zone 7 – Italy: Sarda Force

winner of Switzerland & Austria Preselection: FRK Academy 

winner of Czech Republic Preselection: Out Of Bounds

winner of UK Preselection: Trilogy

. . .

Grand Final @ The Week 2010 –> july 17 – Cesenatico (Italy)

. . .

Judges:

Mr. Wiggles (Usa) 

Suga Pop (Usa)

Original Skeeter Rabbit (Usa) 

Tony Go Go (Usa/Jap)

Super Dave (Usa)

Shannon Mambra (Usa)

Terry Brooklyn (Usa) 

Joseph Go (Fra)

Swan (Ita)

Byron (Fra)

Sponky (Bel)

. . .

Final Battle:

The Mnai’s (Ita) vs Sarda Force (Ita) –> WinnerTHE MNAI’S (Ita)

. . .

Best ShowSARDA FORCE (Ita)

STREET FIGHTERS TOUR 2008/2009:

winner of zone 1 – Italy: Sky’s The Limit

winner of zone 2 – Italy: Dangerous Game

winner of zone 3 – Italy: The Mnai’s

winner of zone 4 – Italy: Yessai Squad

winner of zone 5 – Italy: Fundanza Family

winner of zone 6 – Italy: Pmp Crew

winner of zone 7 – Italy: Nadanù

winner of zone 8 – Italy: Sarda Family

winner of Switzerland Preselection: FRK Academy 

. . .

The Final @ The Week 2009 –> july 18 – Cesenatico (Italy)

. . .

Judges:

Junior (Fra)

Mr. Wiggles (Usa) 

Swan (Ita)

Terry Brooklyn (Usa) 

Byron (Fra)

Super Dave (Usa) 

Sponky (Bel)

. . .

Final Battle:

The Mnai’s (Ita) vs FRK Academy (CH) –> WinnerTHE MNAI’S (Ita)

. . .

Best ShowSARDA FAMILY (Ita)

STREET FIGHTERS TOUR 2007/2008:

winner of zone 1 – Italy: Dangerous Game

winner of zone 2 – Italy: The Mnai’s

winner of zone 3 – Italy: Yessai Squad

winner of zone 4 – Italy: Fundanza Family

winner of zone 5 – Italy: Nadanù

. . .

The Final @ The Week 2008 –> july 19 – Rimini (Italy)

. . .

Judges:

Tony Go Go ( Jap)

Junior (Fra)

Jr Boogaloo (Usa)

Kris (Ita)

Link (Usa)

. . .

Final Battle:

The Mnai’s vs Nadanù –> WinnerNADANU’

. . .

Best Show: WAWAS